RSS

T sprawdza dla Was: Trolejką przez świat?!

30 Maj

Wot i ja dojechał. Trzy godziny męczącej podróży przed siebie z prędkością bąbelkową. Uświadomiłem to sobie, kiedy za szybą zobaczyłem wyprzedzającą nas muchę. Zdziwienie. Po chwili uśmiech. Kolejne ciekawe doświadczenie, którym chciałbym się z Wami podzielić 😉

Wszystko to zaczyna się w Jałcie. To stąd do Symferopola można dostać się najdłuższym w Europie połączeniem trolejbusowym – krymską linią 51. Bilet na takową atrakcję kosztuje zawrotne 16,30UAH plus 2UAH za bagaż (w moim wypadku plecak).

Dworzec trolejbusowy Jałta

Linia ma swój początek w Jałcie. Dworzec trolejbusowy znajduje się zaraz obok autobusowego, po drugiej stronie ulicy. Stojąc na autobusowym nie sposób nie dostrzec trolejkowego i odwrotnie.
Autobusy odjeżdżają co 20min a w sezonie otrzymałem informacje, że zdarza się odjeżdżać nawet co 10min. Generalnie, jeżeli ktoś z Was wybiera się w sezonie do Jałty i chce urozmaicić sobie podróż poprzez skorzystanie z trolejki, to polecam wcześniejsze zakupienie biletu (np. po dotarciu do Jałty, zakupić bilet powrotny do Symferopola trolejbusem z odpowiednim wyprzedzeniem).

Pojazdy są najróżniejsze, ponieważ trasa jest obsługiwana przez trolejbusy z trzech miast, z Symferopola, Aluszty i Jałty. Stoją jeden za drugim w kolejności, w jakiej odjeżdżają.

Starszy tabor

Nieco się wepchnąłem przed kolejkę i wsiadłem do wcześniej odjeżdżającego trolejbusu. Skusił mnie nowoczesnością i elegancją, a ponieważ wedle moich obliczeń miałem jechać właśnie tym powyższym, no to trzeba było coś zadziałać i zobaczyć jak wyglądają nowsze…

Trolejbus Jałta-Symferopol

Trolejka Jałta-Symferopol

Trasa jest bardzo długa i monotonna. Pasażerowie nad wyraz często zasypiają. A może to wina „Wilka i zająca”, który przez cały czas leciał w trojlebusowych telewizorach? Sam nie wiem.
Ciekawym jest, że nowe trojlebusy mające troje drzwi, uchylne mają jedynie pierwsze, od kierowcy. Środkowe są ‚zabudowane’ i na ich wysokości najnormalniej w świecie znajdują się dodatkowe siedzenia, tylne natomiast zaklejone są dużą naklejką z napisem ‚wychodu niet’.

Poniżej przedstawiam trasę, jaką pokonuje owa magiczna linia numer 51, oraz cennik obowiązujący przez wiosnę-lato 2013 roku.

Jałta - Symferopol cennik trolejbusowy

Jałta - Aluszta - Symferopol trasa trolejbusu 51

Oczywiście wstawiam ową informację w celach informacyjnych. Sam szperając przed wyjazdem (a także w jego trakcie) lubię znajdować takie rzeczy w jednym miejscu. Mam zatem nadzieję, że takie wiadomości dla kogoś planującego takową eskapadę okażą się przydatne…

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 30 Maj 2013 w Podróż

 

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: