RSS

Wyprawki szkolne na Wileńszczyznę A.D. 2016

03 Wrz

Jak większość z Was wie, Akcje nasze mają charakter cykliczny. To dzięki pewnej grupie osób, którą połączyły wspólnie wyznawane ideały, udaje nam się za każdym razem doprowadzić naszą małą karawanę do celu. Raz jeździmy z chemią gospodarczą, raz z książkami, raz z żywnością, a raz z art. biurowymi i wyprawkami szkolnymi. Za każdym razem większy lub mniejszy upór kilkunastu/kilkudziesięciu osób daje wymierne korzyści, które przedstawiam zawsze na blogu. Tak było i tym razem przy okazji wyprawek szkolnych dla dzieci z polskich szkół na Wileńszczyźnie…

W tym roku organizacja Akcji troszeczkę odbiegała od standardów normalnie przez nas przyjętych. Zawsze było spontanicznie, zawsze było ‚na wariata’, ale takiej elastyczności jak przy wyprawkach 2016r jeszcze chyba nigdy nie mieliśmy. Cały szereg czynników w różnych dziedzinach naszego życia skutecznie torpedował nasze przygotowania. Część osób odpuściła, część nowych wkręciła się na poważnie, ale takiego finiszu jak w tym roku chyba nikt się nie spodziewał.

W dniu wyjazdu docierają do nas kolejne cegiełki od kolejnych osób i grup. I tak czuję się w obowiązku wrzucić kolejna zdjęcia rzeczy:

z Rembertowa

Rembertów

od Romana

Roman

od Karoliny

Karolina

z Sokołowa Podlaskiego

Sokołów

z Nowego Dworu Mazowieckiego

Nowy Dwór Mazowiecki

Wieczorową porą jedziemy oczywiście jeszcze na małe zakupy, które przy odrobinie szczęścia udaje nam się ukończyć przed północą. I tak zbierając późno w noc różne rzeczy po naszym pięknym mieście stołecznym szykujemy się do wyjazdu.
Ruszamy w sobotę o 3 nad ranem i po 7 godzinach jazdy meldujemy się na miejscu. Oczywiście obowiązkowy punkt programu, czyli syte śniadanie i duża czarna kawa, żeby postawić nas na nogi! I teraz zaczyna się najlepsze, rozładunek.

cały bus

Wszystkie wyprawki, zostawiamy w jednej placówce i wedle umowy to stąd pozostałe szkoły będą odbierać rzeczy dla swoich uczniów. Pod nasze skrzydła wzięliśmy też kolejną szkołę podstawową, dlatego też wszystkie zgromadzone na Akcji rzeczy dzielimy tym razem na cztery szkoły! Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać ten zwyżkowy trend i na stałe zagościmy z naszą pomocą we wszystkich czterech szkołach 🙂

Wilenszczyzna VIII 2016  (1)

Wilenszczyzna VIII 2016  (2)

Wilenszczyzna VIII 2016  (3)

Wilenszczyzna VIII 2016  (4)

Wilenszczyzna VIII 2016  (5)

Wilenszczyzna VIII 2016  (6)

Wilenszczyzna VIII 2016  (7)

Wilenszczyzna VIII 2016  (8)

Wilenszczyzna VIII 2016  (10)

Łącznie udało nam się dostarczyć 4900 zeszytów szkolnych a więc każde dziecko dostanie minimum 10 zeszytów różnej grubości zależnie od wieku. Do tego tysiące ołówków, długopisów, mazaków i przeróżnych innych przyborów piśmienniczych. Setki paczek kredek drewnianych i świecowych, dziesiątki farb i plasteliny. Ryzy papieru, papiery kolorowe, zestawy linijek, nożyczki, temperówki, gumki, piórniki, plecaki. Dla najmłodszych dzieci z klas zerowych przytulaki i kolorowanki. Dla nieco starszych czasopisma historyczne i książki. Piękne albumy o Warszawie i Szczecinie, ponad 500 odblasków na ramie, dzięki którym mamy nadzieję, że żadne dziecko nie pozostanie niewidoczne na drodze jesienną i zimową porą. Tablice matematyczne, fizyczne i chemiczne dla klas a dla nauczycieli organizery na nowy 2017 rok.

Do tego wszystkiego, dzięki Waszemu szczodremu sercu, zawieźliśmy 10000 herbat a każda szkoła otrzymała ich po 2500. Jak wiemy już z lat ubiegłych nasza herbaciana Akcja bardzo przypadła do gustu dzieciom, które nie raz w jesienne i zimowe poranki pytają, czy w szkole będzie gorąca herbata (I właśnie dlatego herbaciani ludzie, dla mnie macie najpiękniejsze serca! 😉 )

Ponieważ tym razem bardzo krótko miały trwać nasze odwiedziny na gościnnej wileńskiej ziemi, byliśmy zmuszeni ok godziny 18.00 pożegnać się z dyrekcją goszczącej nas szkoły i udać się na jeszcze jedno spotkanie w samym Wilnie. Tam, w bardzo kameralnej atmosferze spotkaliśmy się z przedstawicielami Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wilno, oraz Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Mała herbata zamieniła się w trzygodzinną rozmowę z przeplatanymi historiami, ze wspominkami i planami na przyszłość.

Wilenszczyzna VIII 2016  (9)

Dzięki chłopakom z grupy OFMC do WMP trafiły koszulki z Polską Walczącą a do tego karton gazet historycznych, książki, organizery, odblaski, długopisy, smycze i inne gadżety. Dostaliśmy zapewnienie, że WMP z przyjemnością podzieli się z kombatantami wszystkim, co tylko będą chcieli.

I tak kilka minut po godzinie 21.00 przyszło nam opuszczać piękne Wilno. Po siedmiogodzinnej podróży, ok 4.00 nad ranem meldujemy się w Warszawie bogatsi w kolejne, jakże piękne doświadczenie.

Z tego miejsca chciałbym złożyć podziękowania wszystkim, którzy nawet w najdrobniejszy sposób przyczynili się do zorganizowania naszej małej Akcji. Ukłony dla kibiców Legii Warszawa z Mokotowa, Ursynowa, Śródmieścia, Muranowa, Bielan, Rembertowa, Targówka i Tarchomina, oraz dla grupy OFMC i FC z Nowego Dworu Mazowieckiego, Sokołowa Podlaskiego i Mińska Mazowieckiego.
Podziękowania dla Tomka, emigranta z dalekiej krainy tulipanów i osób zebranych wokół jego osoby. To super, że będąc tysiąc kilometrów od Wielńszczyzny za każdym razem włączacie się w pomoc!
Za herbaty ukłon w kierunku Romana i osób z Romanowej pracy 🙂 Niby drobiazg, a jak na myśl przychodzą zmarznięte dzieciaki, to jakoś tak cieplej robi się na serduchu!
Dziękuję Markowi i Justynie. Markowi z Mokotowa, Kasi-Ani, Paulinie z Olsztyna, Sebastianowi z warszawskiej Woli, Oli z praskiej strony Wisły, Halinie i Karolinie z Dziekanowa, Kasi z Moniek, pracownikom BL IPN szczególnie Izie i Michałowi, Zarządowi Stowarzyszenia blogmedia24.pl, Magdzie z Żyrardowa, Pawłowi K. ze Szczecina z „S” przy PŻM, Pawłowi C. z Warszawy, Ani i Krzysztofowi z Warszawy, Panu Dyrektorowi Radosławowi P., kolegom z pracy Marcina, kolegom z pracy Rysia.
Warszawskiemu Rolno-Spożywczemu Rynkowi Hurtowemu i jego Prezesowi Zarządu oraz Dyrektorowi Generalnemu Mirosławowi Mazarukowi.

A także wszystkim tym, którzy chcieli pozostać anonimowi. To dzięki Wam wszystkim Polacy na Wileńszczyźnie wiedzą, że w Koronie ktoś o nich pamięta i wciąż się troszczy!

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 3 września 2016 w Wileńszczyzna

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: